Relacja z treningów pamięci z Akademią Umysłu® SENIOR EDU – Gdańsk

W ciągu ostatnich 50 lat w Polsce populacja osób powyżej 60 – roku życia wzrosła prawie czterokrotnie i wynosi obecnie prawie 6,5 mln. Za pół wieku ta liczba zwiększy się dwukrotnie. Wraz ze starzeniem się populacji i wydłużeniem życia coraz częstszy jest problem chorób związanych z wiekiem, do których należą zaburzenia pamięci i otępienie. Umysł potrzebuje stymulacji ciągłego pobudzania, a im dłużej zachowuje sprawność intelektualną, tym lepiej funkcjonuje w okresie senioralnym.

Wychodząc na przeciw potrzebom osób starszych Filia nr 14 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze) i Gdańskie Centrum Seniora działające przy filii poszerzyło ofertę dla seniorów proponując od maja 2018 r. bezpłatne treningi pamięci z Akademią Umysłu® SENIOR EDU.

Dzięki współpracy z firmą FORMSOFT można było wdrożyć nowatorski kurs pamięci, który miał charakter warsztatów komputerowych z wykorzystaniem multimedialnych programów i gier logicznych.

W ośmiu zajęciach zaplanowanych raz w tygodniu i trwających 1,5 godz. wzięło udział pięć seniorek, gdyż biblioteka dysponowała pięcioma laptopami z otrzymanymi licencjami. Do udziału zaprosiłam panie, które korzystały z wcześniejszej oferty biblioteki, jaką były indywidualne kursy z podstaw obsługi komputera. Uczestniczki z dużym zainteresowaniem zareagowały na informację o nowoczesnych treningach pamięci przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Zajęcia z Akademią Umysłu ® SENIOR EDU prowadzone były w oparciu o scenariusze dołączone do otrzymanego pakietu szkoleniowego. Dla seniorek każde zajęcia dawały dodatkową możliwość pogłębiania posiadanych umiejętności komputerowych, a przy okazji były szansą nauczenia się czegoś nowego i poznania innych osób chcących zdobywać nową wiedzę.

Na pierwszej lekcji uczestniczki oswajały się z interfejsem programu, a już na kolejnych zajęciach coraz sprawniej radziły sobie z poruszaniem się w programie. Natomiast początkowa rezerwa wobec nowych aplikacji szybko zaczęła ustępować zaciekawieniu i zaangażowaniu. W rezultacie można było zaobserwować, że pod wpływem przyjaznej atmosfery i pozytywnej stymulacji poznawczej generowanej przez różnorodne gry logiczne kursantki stawały się coraz bardziej uważne, skupione i pozbawione obaw. Po koniec kursu niektóre uczestniczki wchodziły w rolę doradców starając się wspierać koleżanki, które potrzebowały pomocy przy wykonywaniu trudniejszego ćwiczenia.

Podczas spotkań seniorki otrzymywały też wiedzę teoretyczną na temat funkcjonowania pamięci i zmian zachodzących w mózgu wraz z wiekiem. W trakcie każdej lekcji odbywały się zajęcia „bez komputera” wspierające funkcje poznawcze, a także służące integracji grupy i lepszemu, wzajemnemu poznaniu się. Uczestniczki kursu mogły indywidualnie rozwiązywać przygotowane dla nich zadania, bądź zbiorowo szukać odpowiedzi na pytania. Jedno z ćwiczeń polegało na podaniu jak największej ilości skojarzeń z tematem „Akademia Umysłu.” Odpowiedzi były następujące: „aktywizacja umysłu,” „poprawa szybkości koncentracji,” „ucieczka przed samotnością i przed Alzheimerem,” „poprawienie nastroju,” i in.

TRening pamięci dla seniorów

Trening pamięci dla seniorów
Fot. Uczestniczki pierwszej edycji Akademii Umysłu ® SENIOR EDU w Filii nr 14 WiMBP w Gdańsku.

Prowadząc zajęcia z treningów pamięci starałam się dopasować odpowiednie ćwiczenia zawarte w scenariuszach zajęć do określonego tematu. Gdy uczestniczki wykazywały zmęczenie danym ćwiczeniem, przechodziłam do łatwiejszego zadania oraz zmniejszałam poziom trudności, natomiast w przypadku, gdy z łatwością rozwiązywały przykładowe ćwiczenie, sugerowałam opcję o wyższym stopniu trudności.

Najbardziej uczestniczkom podobały się ćwiczenia z kategorii Pamięć (poziom1, poziom2) i z kategorii Koncentracja (poziom1, poziom2). Do najciekawszych z modułu Pamięć należały następujące ćwiczenia: Połącz pary, Lista zakupów, Uzupełnij obrazki, Poszukiwany. Natomiast z modułu Koncentracja do najbardziej interesujących należały: Kości, Znikające puzzle, Kształty, Skreślanka, Historyjki, Port lotniczy.

Poradnik psychologów dołączony do otrzymanego pakietu szkoleniowego był dla mnie przewodnikiem wyjaśniającym znaczenie treningu umysłu dla sprawnego funkcjonowania pamięci, koncentracji uwagi, spostrzegawczości, szybkiego czytania w przypadku seniorów. Dzięki poradnikowi dowiedziałam się na jakie efekty można liczyć regularnie ćwicząc swój umysł i z czego wynika uniwersalność zastosowania programów.

Uczestniczki kursu były zadowolone z możliwości wzięcia udziału w nowatorskiej inicjatywie, jaką były multimedialne treningi pamięci z Akademią Umysłu ® SENIOR EDU realizowane w F-14 WiMBP, a na potwierdzenie tego przedstawiam poniższe wypowiedzi seniorek, udzielone po skończonym kursie.

„…Bardzo się cieszę, że trafiłam na kurs, który pokazał mi kierunek, w jaki sposób powinnam trenować pamięć i z jakich metod korzystać. Przekonałam się też, z czym sobie najbardziej nie radzę, jeśli chodzi o moje kompetencje poznawcze i nie była to spostrzegawczość, tylko trudności w zapamiętywaniu…” (Pani Danuta)

„…To mi się podobało : różnorodność zadań i różne stopnie trudności powodowały sukcesywne wdrażanie ich, przy jednoczesnym braku zniechęcenia do ich rozwiązywania. Miła atmosfera na zajęciach oraz integracja grupy. Jasny i zrozumiały sposób przekazywania wiedzy przez prowadzącą. Wielkie zaangażowanie wykładowcy, a także cierpliwość i wyrozumiałość względem uczestniczek kursu. Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jakie korzyści odniosłam będąc jedną z kursantek, to na pewno umiejętność skupiania uwagi na danym zagadnieniu, lepsze kojarzenie podobnych rzeczy i elementów, wyszukiwanie z grupy różnorodnych elementów tego określonego, zwracanie uwagi na szczegóły, zapamiętywanie liczb, konstruowanie figur oraz zapamiętywanie przez skojarzenia ze znanymi rzeczami, określeniami. Jestem wdzięczna autorom i wykładowcy, że pomyśleli o uatrakcyjnieniu czasu seniorom. Dziękuję! …” (Pani Barbara)

„…Bardzo ucieszyłam się kiedy z początkiem maja zadzwoniła do mnie Pani Katarzyna Dettlaff – Lubiejewska, kierownik naszej biblioteki Filii nr 14 WiMBP w Gdańsku. Zaproponowała mi uczestnictwo w zajęciach organizowanych dla seniorów, opracowanych przez Akademię Umysłu i mających poprawiać pamięć i koncentrację. O tym, że uczyć się można w każdym wieku, wiedziałam już wcześniej, zapoznając się z tajnikami wiedzy informatycznej na Akademii Trzeciego Wieku. Nie myślałam jednak, że starzejący się umysł można odmłodzić poprzez specjalnie opracowane ćwiczenia multimedialne, o różnym poziomie trudności, pogrupowane tematycznie czyli: Pamięć, Koncentracja, Szybkie czytanie. A bazą wyjściową są tu nabyte wcześniej przez nas doświadczenie, mądrość życiowa i intuicja. Zajęcia były bardzo ciekawe, wciągające, czas mijał nie wiadomo kiedy. Dowiedziałam się, że mózg człowieka składa się z prawej półkuli – twórczej i lewej półkuli – logicznej. Żeby osiągać dobre wyniki powinno się integrować działanie obu półkul mózgowych. Systemy nauczania z czasów mojej młodości wykorzystywały przede wszystkim lewą półkulę – zakuć, zdać, zapomnieć. Oprócz pracy przy komputerze Pani Katarzyna proponowała nam również zajęcia integracyjne polegające na ćwiczeniu naszej pamięci, spostrzegawczości, a nawet kreatywności. Ponieważ nasz mózg potrzebuje bodźców ze świata zewnętrznego opisywałyśmy siebie wzajemnie, zapamiętywałyśmy drobiazgi z naszych torebek, odgrywałyśmy scenki. Im więcej bodźców, tym więcej połączeń między komórkami nerwowymi, tym lepiej się uczymy i zapamiętujemy. Bardzo jestem zadowolona z odbytych zajęć, to był dobrze spędzony czas, za co jeszcze raz dziękuję Pani Katarzynie Dettlaff – Lubiejewskiej. Mam zamiar również zakupić pakiet do samodzielnych ćwiczeń pamięci (być może uda się skorzystać z proponowanego rabatu) i kontynuować treningi w domu…” (Pani Elżbieta)

Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska
Kierownik Filii nr 14 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

PS. Z radością informujemy o przyznaniu Pani Katarzynie Dettlaff-Lubiejewskiej nagrody głównej w kategorii „Inicjatywa Senioralna” w ramach VI edycji konkursu „Aktywni Seniorzy” organizowanego przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Stowarzyszenie Seniorów „Starsi” oraz Miasto Gdańsk. Nagroda została wręczona 2 października 2018 roku podczas XIII Gali Balu Miejskiego dla Seniorów w Gdańsku. Relacja z Gali>

Zespół Akademii Umysłu składa najserdeczniejsze gratulacje!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.